iStock / SanyaSM

Materiał Promocyjny

Radosna zabawa może umacniać rodzinne więzi

Czas spędzony z dzieckiem to nie tylko okazja do zabawy, ale również czas, który poświęcamy na budowanie relacji i komunikację. Podczas wspólnych zajęć maluchy uczą się wartości, obserwując nasze zachowania i reakcje. To także moment, w którym możemy poznać lepiej dzieci, ich zainteresowania i marzenia.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie daje nam wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, jest możliwość obserwacji ich rozwoju. Z każdym dniem widzimy, jak nasze dzieci uczą się nowych umiejętności, rozwijają swoje zdolności i stają się coraz bardziej niezależne. To bardzo satysfakcjonujące doświadczenie: być świadkiem tego procesu i obserwować, jak nasza pociecha radzi sobie z codziennymi wyzwaniami.

Baw się i ty

Nie można również zapomnieć o radości i satysfakcji, jakie daje nam wspólna zabawa z naszymi dziećmi. Zabawa jest nie tylko sposobem na relaks i odprężenie się po dniu pełnym obowiązków, ale także świetną okazją do rozwijania kreatywności, wyobraźni i zdolności interpersonalnych. Dla dziecka czas spędzony z rodzicami wypełniony jest śmiechem, radością i przygodą, co pomaga mu rozwijać się w pełni. Obserwując, jak się bawisz, dziecko także będzie się chętnie relaksowało i cieszyło razem z tobą. Twoja kreatywność rozbudzi zdolności twojego malucha.

Zabawa jak drogowskaz

Dla Ciebie charakter ulubionych zabaw dziecka może być drogowskazem do lepszego poznania jego zainteresowań. Obserwując i słuchając opowieści towarzyszących aktywnościom twojej pociechy, jesteś w stanie wywnioskować, co jest dla niej ważne i jakie wiążą się z tym emocje. Podczas wspólnej zabawy możesz dowiedzieć się, jak dziecku minął dzień, co wydarzyło się na placu zabaw czy w relacjach z innymi. Być może mały jeżyk pokłócił się z kolegą i jest smutny, albo lalka Zosia została dziś pochwalona przez wychowawczynię z przedszkola i bardzo się z tego cieszy? Zdarza się też, że miś Kubuś boi się ciemności, płacze i trzeba go tulić i uspokajać. A może króliczek Franio boi się dentysty, ale wstydzi się o tym powiedzieć? Obserwuj, słuchaj i wyciągaj wnioski.

Co robić wspólnie?

Zanim zaplanujecie wspólne aktywności, warto zapytać siebie nawzajem, co lubimy i czego chcemy. Dziecko opowie o swoich preferencjach, ty natomiast przemyśl, czy istnieją rzeczy, którymi warto się podzielić z maluchem i jak dzisiaj spędzany wspólnie czas może zaowocować w przyszłości.

Zajęcia plastyczne. Kredki, mazaki, kolorowanki, farbki akwarelowe czy plastelina wystarczą, by stworzyć wspólnie magiczny świat. Dziecko poćwiczy małą motorykę, a ty uwolnisz swoją głowę do codziennych obowiązków i będziesz cieszyć się wspólną, beztroską chwilą.

Aktywność sportowa. Basen latem, łyżwy czy narty zimą. Ale wystarczą też hulajnoga, rower, albo po prostu piłka, skakanka, guma do skakania czy kawałek kredy i gra w klasy. Pokaż synkowi/córce jak można się bawić na świeżym powietrzu.

Wspólne czytanie lub słuchanie bajek. Weź dziecko na kolana, otwórzcie ciekawą książkę lub włączcie audiobook i zacznijcie czytać/ słuchać. Czasem przerywaj lekturę i pytaj dziecko, co myśli o fabule, o postępowaniu i emocjach bohaterów. Zapytaj, jak ono by postąpiło na ich miejscu.

Przebieranki – zgadywanki. Otwórzcie szafę i przebierajcie się za postacie z bajek. Niech reszta rodziny zgadnie, kim jesteście.

Mały ogrodnik. Posadźcie wspólnie lub posiejcie wybrane roślinki. Jeśli nie macie ogrodu, niech to będzie skrzyneczka z ziemią. Albo po prostu ziarnko fasoli hodowane na gazie zanurzonej w wodzie. Obserwujcie, mierzcie, sprawdzajcie i zachwycajcie się mocą natury.

Jakość, nie ilość

Ważne jest, abyśmy byli obecni i zaangażowani w te chwile, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi ze wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Tu nie chodzi tylko o ilość czasu, ale również o jakość naszej obecności. Zostaw telefon z boku, wyłącz telewizor, zamknij laptopa i poświęć pełną uwagę swojemu dziecku. To właśnie wtedy możemy naprawdę zaangażować się w pełni w wybraną zabawę i tworzyć wspomnienia, które zostaną z wami na zawsze.

Jak zapewnić jakość wspólnych chwil? Jak mieć pewność, że dziecko będzie z nich w pełni korzystać? Autentycznie akceptuj dziecko takim, jakie ono jest, bez konieczności poprawiania jego zachowań. To nie czas na korygowanie błędów językowych czy poprawianie fryzury. Miej cierpliwość do tego, co mówi i robi: słuchaj, obserwuj, nie komentuj, nie popędzaj. Traktuj dziecko poważnie, spełniaj jego prośby, nie kpij i nie wyśmiewaj pomysłów, nie gaś entuzjazmu. Zachwyć się tym, że po prostu jest: chłoń jego obecność i staraj się zapamiętać te chwile, bo się nie powtórzą.

Czas spędzony z naszym kilkulatkiem jest jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy sobie nawzajem dać. To nie tylko inwestycja w przyszłość, ale również w nasze własne poczucie szczęścia. Dlatego postawmy na to, by spędzać dużo czasu z naszymi pociechami. To procentuje nie tylko teraz, ale także na długie lata, gwarantując nam niezwykłą więź rodziną. Kiedy po latach dziecko przywiezie do waszego domu wnuki, będziecie wspominać właśnie wspólnie pieczony sernik, który się nieco przypalił, śmiać się z zabawy w kalambury, w których nikt nie zgadł postaci granej przez tatę i opowiadać o rodzinnym meczu w piłkę nożną.

Materiał promocyjny Ferrero Commercial Sp. z o.o.

Przejdź na stronę główną >>

Reklama