Materiał Promocyjny
Jak całą rodziną spędzać kreatywnie czas? Od czego zacząć? Podpowiadamy
Każdemu rodzicowi zależy, aby czas spędzony z dzieckiem był wartościowy i wpływał pozytywnie na jego rozwój. Wspólne gry i zabawy mogą budować naszą relację, ale i fantastycznie wpływać na rozwój kreatywności u najmłodszych. Warto słuchać pomysłów dziecka i towarzyszyć mu w ich realizacji – lot w kosmos, poszukiwanie skarbów. RAZEM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE!
Mniej znaczy więcej
Odłóż na bok samochodziki, grające misie, lalki, i inne zabawki. Przygotuj proste rzeczy: pudełka, patyczki, kredę, płócienne woreczki, butelki, kawałki papieru, ścinki tkanin, rolki po ręcznikach papierowych, sznurki, itp. Niech maluch sam wymyśli, jak mogą posłużyć mu te zwykłe przedmioty. Z kartonowego pudełka można zrobić wspaniały samochód, domek dla samodzielne wykonanych papierowych ludzików czy skrzynię na skarby. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic.
Pozwól na nudę
Tak, to właśnie nuda wyzwala kreatywność. Brak internetu czy zorganizowanych aktywności pozwala dziecku na kreatywne myślenie i tworzenie nowych zabaw: ćwiczenie nowych kroków tanecznych, wypatrywanie regularności i wzorów na różnych tkaninach w domu, doszukiwanie się kształtów w chmurach na niebie czy ćwiczenie rytmu w dźwiękach domu. Dzięki nudzie powstaje przestrzeń, którą dziecko ma szansę samo wypełnić – właśnie dzięki swojej kreatywności.
Unikaj zarządzania
Dobrze znane gry mogą być odświeżone i jeszcze bardziej zabawne, jeśli pozwolimy dziecku na tworzenie jego własnych reguł. Zwykła kąpiel może przemienić się w wyprawę w góry z lekkiej piany, a durszlak może stać się idealnym hełmem dla rycerza. Proste codzienne sytuacje czy przedmioty mogą wyzwolić wyobraźnię i przenieść całą waszą rodzinę w iście magiczny świat zabawy.
Budź wszystkie zmysły
Maluchowi prezentuj różnego rodzaju faktury: niech dotyka śliskich, szorstkich, gładkich czy nierównych powierzchni. Tak proste działanie wpływa na rozwój sensoryki u dziecka. Starsze dziecko może z zasłoniętymi oczami zgadywać zapachy. Warto zacząć od bardziej znanych i naturalnych aromatów, jak owoce, czekolada, kwiaty, dzięki czemu zachęcimy je do dalszej zabawy i odkrywania nowych wrażeń zapachowych.
Rozmawiaj
Spójrz na świat z perspektywy dziecka. Co je ciekawi? Doceniaj jego ciekawość świata i dociekliwość w odkrywaniu nowego. Rozmawiajcie na każdy temat – od tych najbardziej zaskakujących, po bardzo proste. Skąd się biorą dziury w serze czy co dzieje się z listem wrzuconym do skrzynki pocztowej.
Stwórz harmonogram rodzinnych rytuałów
Umówcie się, że jeden konkretny dzień w tygodniu jest tylko wasz i spędzacie go wszyscy razem bez wyjątku. Może to być cały weekend, może środowe popołudnie – nie ma to znaczenia, ważne, by wszyscy na ten moment niecierpliwie czekali. Radość z bycia razem jest bezcenna.
Odłączcie się od sieci
Ważna reguła: żadnych urządzeń ekranowych. Wszyscy odkładają telefony, tablety, wyłączają telewizory i komputery, zamykają laptopy. Jesteście tu i teraz, razem.
Każdy ma głos
Słuchajcie się nawzajem, niech wasz wspólny czas uwzględnia ulubione aktywności każdego członka rodziny. Nawet jeśli to będzie oznaczało skakanie na jednej nodze przez minutę.
Postawcie na aktywność
Ruch ma zbawienny wpływ na każdego z nas. Warto więc pokazywać najmłodszym, że codzienna aktywność fizyczna może być dobrą zabawą - wspólny taniec, wyjście na basen czy spacer z psem, mogą dać wiele radości i rozbudzić w nich nowe zainteresowania.
W co się bawić?
Zabawy słowem: tworzenie nowej wersji znanego wierszyka czy piosenki.
Słuchanie muzyki: wymyślanie nowych melodii do znanych utworów, granie i śpiewanie znanych piosenek w dużo szybszym lub wolniejszym tempie.
Aktywności plastyczne: prace z wykorzystaniem nietypowych materiałów, np. posypane ryżem, przyprawami, przyozdobione ziarnami.
Zabawy na świeżym powietrzu: wymyślanie nowych reguł gry w klasy, w gumę.
Konkurencje: kto zbuduje wyższą wieżę z klocków, kto najdłużej będzie podbijał piłkę.
Spacery po okolicy: wybieramy się na rajd po okolicy śladem zabytków, wybranych gatunków ptaków, w poszukiwaniu określonych roślin, idziemy śladami wiosny, itp.
Wyzwania: znajdź 5 niezwykłych zastosowań dla słoika czy kartonowego pudełka.
Polowanie na skarby: dzięki mapie, tajemnym znakom i wskazówkom umieszczonym w domu lub w ogrodzie dzieci szukają nagród, drobnych lub większych.
A jeśli nadal szukacie pomysłów, inspiracje do wspólnych zabaw znajdziecie na opakowaniach limitowanej serii KINDER Chocolate "Radość z bycia razem" i na stronie internetowej marki.
Pamiętaj, że kluczem do udanego spędzania czasu rodzinnego jest otwartość na nowe pomysły oraz gotowość do nieoczywistych wyzwań. Każda chwila spędzona RAZEM jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wspomnienia zostaną z Wami na zawsze!
Materiał promocyjny Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o.
Przejdź na stronę główną >>